Zmarła prof. Danuta Kiełczewska

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 22. lutego 2016 zmarła

prof. Danuta Kiełczewska

współtwórca Warszawskiej Grupy Neutrinowej.

Prof. Danuta Kiełczewska stworzyła doświadczalną fizykę neutrin w Polsce. Brała udział w najważniejszych i najbardziej prestiżowych eksperymentach neutrinowych: IMB, Super-Kamiokande, K2K i T2K. Współuczestniczyła w największych odkryciach związanych z neutrinami, m.in. w odkryciu oscylacji neutrin przez eksperyment Super-Kamiokande w 1998 roku. Współpracowała z najwybitniejszymi naukowcami w swej dziedzinie.

Prof. Kiełczewska (z lewej) wraz z prof. Kate Scholberg i Michaelem Smy na sympozjum TMEX w Warszawie (2014).

Będziemy ją pamiętać jako osobę zaangażowaną nie tylko w organizowanie polskiej grupy neutrinowej, ale również jako fizyka potrafiącego krytycznie spojrzeć na prace młodych doktorantów i studentów. Wypromowała wielu magistrów i doktorów (na Uniwersytecie Warszawskim i w Instytucie Problemów Jądrowych - obecnym Narodowym
Centrum Badań Jądrowych), z których część dotąd pracuje w naszej grupie.

Wielu z nas pod jej opieką stawiało swoje pierwsze kroki w
międzynarodowych eksperymentach neutrinowych. Dla współpracowników była nie tylko mentorem, ale i optymistyczną i przyjacielską koleżanką z pracy.

Składamy rodzinie najszczersze kondolencje. Wszystkim nam będzie jej bardzo brakowało.