Nagroda Nobla z fizyki 2015

Nagrodę Nobla z fizyki otrzymali badacze oscylacji neutrin!

Są to:

Takaaki Kajita

szef analizy oscylacyjnej w eksperymencie Super-Kamiokande

Mamy przyjemność i zaszczyt mieć również prof. Kajitę w grupie eksperymentu T2K, który wykorzystuje Super-Kamiokande jako tzw. daleki detektor, do bardzo precyzyjnych i nowatorskich badań oscylacji.

oraz

Arthur B. McDonald

lider eksperymentu SNO

 

Oba te eksperymenty badały zjawisko zwane oscylacjami neutrin, polegający na periodycznej zmianie neutrin jednego rodzaju w inne w trakcie ich ruchu (więcej na naszej stronie Odkrywanie neutrin)

Neutrina to jedne z najbardziej tajemniczych cząstek elementarnych. Biliony neutrin przelatują w każdej sekundzie przez nasze ciała, nie czynią nam jednak krzywdy – ich oddziaływanie z materią jest zbyt słabe. Nie mają ładunku i posiadają bardzo małą masę, dlatego bardzo trudno je wykryć, niosą jednak wiele interesujących informacji zarówno o początkach Wszechświata jak i własnościach materii nas otaczającej.

Oscylacje neutrin to kwantowo-mechaniczny fenomen polegający na zmianie tożsamości neutrina podczas jego lotu przez przestrzeń. Neutrina występują w trzech odmianach, nazywanych zapachami: elektronową, mionową lub taonową – zjawisko zmiany ich zapachu było przełomowym odkryciem poszerzającym naszą wiedzę o świecie mikroskopijnych cząstek elementarnych. W wyniku tego odkrycia dowiedzieliśmy się, że neutrina mają niezerową masę, czego nie przewidywał Model Standardowy, teoria opisująca oddziaływania cząstek elementarnych.

Serdecznie gratulujemy laureatem i cieszymy się bardzo, że tak znakomita praca i wyniki zostały nagrodzone!

 

Oficjalna informacja:
http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/2015/

 

Prof. Danuta Kiełczewska (członkini Super-Kamiokande od początku, współzałożycielka naszej grupy) o cząstkach elementarnych, neutrinach i nagrodzie w RDC.